________________________________________________________


 

Pre Zičiho boli Voderady stredobodom sveta

 

 

JOZEF ZIČI POČAS SVOJEJ DESAŤMESAČNEJ VÝPRAVY PO VÝCHODNEJ ÁZII CESTOVAL NIELEN PEŠO, ALE AJ POMOCOU POŠTOVÉHO DOSTAVNÍKA A POČAS PLAVBY LOĎOU TAKMER STROSKOTAL!

Svoje zážitky mladý gróf zaznamenával v denníku, z ktorého sa zachovalo sedemnásť rukopisov. Svoju dobrodružnú cestu započal v kaštieli vo Voderadoch, kde mala táto známa šľachtická rodina svoje letné sídlo.

Jozef Ziči počas svojej desaťmesačnej výpravy po východnej Ázii cestoval nielen pešo, ale aj pomocou poštového dostavníka a počas plavby loďou takmer stroskotal! „Mohli by sme ju nazvať aj cestou okolo sveta. Spolu so svojím mladším bratom Eugenom sa na ňu vydal v roku 1875 a za desať mesiacov spoločne prešli Balkánom, severnou Afrikou a cez východnú Indiu a ostrov Jáva sa dostali až do Číny a Japonska,“ prezrádza okolnosti ich cesty riaditeľka Západoslovenského múzea v Trnave Daniela Čambálová. Podľa zachovaných rukopisov, ktoré v tomto roku vydali knižne, mladému Zičimu učarovalo práve Japonsko. „Páčili sa mu miesta, ktoré neboli dotknuté európskou civilizáciou, kde sa nesnažili prispôsobovať európskym novinkám. Oceňoval hlavne dobrosrdečnosť a pracovitosť domáceho obyvateľstva.“ Na dobrodružnú cestu sa Jozef vybral len s jedným kufrom. So sebou nemal ani veľa peňazí, všetko nakupovali na zmenky. Cesta ich však veľa nestála a to aj vďaka tomu, že na základe odporúčacích listov prespávali u rôznych panovníkov či šéfov provincií. Časť cesty prešli mladí šľachtici pešo, využili však aj poštový dostavník. „Pri plavbe loďou im dokonca hrozilo nebezpečenstvo, že sa utopia.“ Zo svojej cesty si Ziči priniesol veľa keramiky, zbraní či samurajské oblečenie. „V devätnástom storočí bolo v móde cestovať a zbierať orientálne predmety. Aj Zičiovci sa radi obkolesovali vecami, ktoré boli krásne a exotické zároveň. Preto, keď mu raz na japonskom trhu ponúkali nejaký tovar, oproti zbierke, ktorú mali doma, to považoval len za nepodarok.“ Z východnej Ázie sa domov vrátili cez mongolskú púšť a Sibír. Po roku sa však z Voderad mladý Ziči vybral opäť do sveta, tentoraz do Ameriky. „Novinár, ktorý sa Zičiho cestami zaoberal, preto hovorí, že Voderady boli pre neho stredobodom sveta,“ dodáva riaditeľka múzea, podľa ktorej je Zičiho denník pútavým čítaním o tom, ako sa cestovalo v devätnástom storočí. „Z rukopisu sme sa snažili zachovať čo najviac jeho autenticity, nebolo treba ho nejako modernizovať, je skutočne pikantným čítaním,“ zhodnotila na záver. Lenka Juríková.

 




3. máj 2007
Zdroj: https://nasatrnava.sme.sk/c/3272810/pre-ziciho-boli-voderady-stredobodom-sveta.html#ixzz4157agXw2