Produkty jej vyučených cukrárov, pekárov a kuchárov poznajú v celom trnavskom regióne. Tieto Vianoce mohli žiaci svoje výrobky dokonca v rámci vianočných trhoch prezentovať aj v budove Trnavského samosprávneho kraja spolu s inými školami v regióne. Po dokončení školy našli dokonca mnohí jej absolventi uplatnenie aj v zahraničí.
Škola v súčasnosti sídli v zrekonštruovaných priestoroch pôvodnej budovy internátu. Učebne, kancelárie ako aj budova telocvične voňajú ešte stále novotou. „Inventár školy sme z Voderadského kaštieľa definitívne presťahovali v roku 2005. O kaštieľ sa však doteraz vzorne staráme, usporadúvame tam rôzne podujatia,“ povedal riaditeľ školy Miroslav Ryška. Aj vďaka sponzorom sa škole podarilo vybaviť chemické laboratória na chemickú analýzu, mikrobioĺógiu, váhovňu a mikroskopovňu. Služby laboratórií využíva dokonca aj široká verejnosť, najmä na rozbory pitnej vody. V areáli voderadskej školy sa nachádza aj stredisko odbornej prípravy, kde sa žiaci učia pripravovať rôzne dobroty. „Pracovisko odborného výcviku sme zriadili aj ako bufet na jednej z trnavských univerzít. Žiaci učebného odboru kuchár tak zabezpečujú pod odborným dozorom obedy pre zamestnancov a študentov univerzity. Skĺbenie výučby s produkovaním predajných výrobkov má zároveň ekonomický úžitok pre školu,“ povedal riaditeľ.
Na škole je najviac kuchárov, čašníkov a cukrárov
V ponuke vzdelávania sú zaradené aj poľnohospodárske odbory, ale záujem o ne je skôr minimálny. „Mali sme v pláne na školskej farme najprv vyrábať poľnohospodárske produkty, z ktorých by žiaci potravinárskych odborov spracovali konkrétne výrobky určené na predaj,“ povedal riaditeľ, ktorý si myslí, že aj napriek nepriaznivej situácií v slovenskom poľnohospodárstve by študenti týchto odborov uplatnenie našli. Ak sa preto zvýši záujem, vo Voderadoch by v rámci záujmu o poľnohospodárstvo mohli absolventi základných škôl študovať študijné odbory ako agropodnikateľ alebo podnikanie v poľnohospodárstve. V ponuke vzdelávania však majú aj nové 4-ročné študijné odbory končiace maturitnou skúškou ako životné prostredie, potravinárstvo so zameraním na podnikanie v potravinárstve, spracovanie múky a technológiu spracovania mäsa, hygienu potravín, potravinár-kvalitár, alternatívne poľnohospodárstvo a biochemik zameraný na výrobu piva a ďalších nealkoholických nápojov. V dvojročnom nadstavbovom štúdiu môžu absolventi učebných odborov študovať potravinársku výrobu, spoločné stravovanie a poľnohospodárstvo.
Na škole však v súčasnosti sto osemdesiat študentov získava vzdelanie len v oblasti potravinárstva. Absolventi základných škôl sa však môže rozhodnúť aj pre trojročný učebný odbor, kde na záver štúdia dostane výučný list. V ponuke prevláda záujem hlavne o kuchára, čašníka, mäsiara, cukrára a pekára. V súčasnosti je pripravený štvorročný kombinovaný učebný odbor cukrár-pekár, kde absolvent dostane výučný list cukrára aj pekára. Uplatnenie nachádzajú absolventi vďaka otvoreným hraniciam aj v zahraničí, kde sú kvalifikované pracovné sily finančne lepšie ohodnotené. „Škola však ponúka pre absolventov školy aj možnosť ďalšej rekvalifikácie pre potreby celoživotného vzdelávania,“ dodal riaditeľ školy.
Škola je aj cvičnou školou Katedry pedagogiky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a v rámci projektu Commenius ja zapojená do mesačného pobytu študentov z európskych krajín- Francúzska, Českej republiky a Fínska. Spolupracuje aj s SOU potravinářske vo Valašskom Meziříčí, kde sa uskutočňuje výmenná prax v rámci odborného výcviku. Ďalšia spolupráca je s Fachschule Ottenschlag v Rakúsku.
Návrat k ľudovým remeslám aj prostredníctvom záujmových krúžkov
Voderadskí študenti svoje výrobky prezentovali minulý týždeň aj v rámci Vianočných trhov v budove Trnavského samosprávneho kraja, alebo aj na Agroinštitúte v Nitre. Okrem tradičných cukroviniek, však ponúkajú na obdiv aj svoje tradične ľudové výrobky. V rámci záujmových krúžkov môžu totiž študenti z Voderad okrem výučby jazykov, počítačového alebo športového krúžku vyrábať paličkovú čipku, dekorácie zo slamy alebo sa učiť tkať na krosnách. Výrobky potom prezentujú na všetkých odborných súťažiach.
Študenti pravidelne navštevujú divadelné predstavenia, zúčastňujú sa zaujímavých exkurzií a športových. Nechýbajú ani na tradičnom atletickom memoriáli Jožka Jurigu. Ctižiadostiví študenti sa zúčastňujú aj školských kôl Stredoškolskej odbornej činnosti z oblasti marketingu, chémie, potravinárstva a psychológie. Na škole sa konala sa aj celoštátna chemická olympiáda.