Catalogus Librorum Bibliothecae Vedrodiensis z roku 1894 poskytuje vzácny pohľad na knižnicu šľachtického rodu Zičiovcov vo Voderadoch, ktorá v čase svojho rozkvetu obsahovala približne 12 000 zväzkov. Tento katalóg, uložený v Slovenskom národnom archíve v Bratislave, zachytáva 3993 očíslovaných titulov z knižnice, rozdelených do 19 tematických skupín. Diela sú usporiadané podľa tematických oblastí, pričom v katalógu sú zahrnuté diela teologické, jazykovedné publikácie, slovníky, periodiká, umelecké a remeselné práce, romány, poviedky v rôznych jazykoch, memoáre, historické spisy, ako aj špecifické odborné a vedecké diela, ako sú práce o prírodných vedách, chove koní, hospodárstve, právnych a politických otázkach.

Medzi najsilnejšie zastúpené oblasti v knižnici patrila geografická literatúra a cestopisy, ktoré boli podrobne zachytené v trinástej tematickej skupine. Záujem bratov Zičiovcov o tieto témy súvisel s ich vášnivým cestovaním, ktoré bolo nielen osobným záujmom, ale aj spojené s ich diplomatickými misiami a profesijnými povinnosťami. Skupina obsahovala 717 titulov (vyše 1100 knižničných jednotiek) a stala sa najvýznamnejšou časťou knižnice.

Najstarším známych dielom v tomto katalógu bola publikácia Topographia Provinciarum Austricarum z roku 1649, ktorú vytvoril švajčiarsky kartograf Matthäus Merian. Väčšina diel v knižnici pochádzala z druhej polovice 19. storočia, najmä z rokov 1876 a 1877, obdobia, kedy Jozef Ziči a jeho brat Augustín podnikli cestu po východnej Ázii a navštívili aj americké mestá.

Tento katalóg je cenným historickým dokumentom, ktorý nielenže ponúka pohľad do intelektuálneho sveta šľachtickej rodiny Zičiovcov, ale aj ilustruje záujmy a kultúrne spojenie tejto rodiny s významnými svetovými regiónmi na konci 19. storočia.

 

 


Katalóg sa načíta po kliknutí na obrázok


 

Analýza katalógu Heleny Saktorovej predstavuje cenný a komplexný príspevok k zmapovaniu vzácnej knižnej zbierky, ktorá bola súčasťou knižnice v kaštieli vo Voderadoch. Saktorová vo svojom texte ponúka podrobný historický kontext a analyzuje hodnotu tejto knižnice nielen z hľadiska jej literárneho a kultúrneho dedičstva, ale aj jej nezastupiteľnej úlohy vo formovaní intelektuálneho a spoločenského života v regióne. Autorka sa zameriava na detaily jednotlivých diel, ich pôvod, a význam, pričom sa zameriava na vzťah medzi knižnicou a šľachtickou rodinou Zičiovcov, ako aj na širšie historické súvislosti. Helena Saktorová vykresľuje rodinu Zičiovcov v celistvom historickom rámci a objasňuje, ako ich vzťah k literatúre, kultúre a vzdelaniu formoval intelektuálne a spoločenské prostredie konca 19. storočia. Tento prístup, ktorý spája analýzu jednotlivých diel s hlbším historickým kontextom, prispieva k lepšiemu pochopeniu nielen významu knižnice v histórii rodu, ale aj širších kultúrnych a historických procesov tej doby.


 

 

 

 


Zdroj: 

https://fliphtml5.com/mdfbt/fsag/Katal%C3%B3g_kn%C3%ADh_zi%C4%8Diovskej_bibliot%C3%A9ky_vo_Voderadoch_z_roku_1894/?utm_source=chatgpt.com.

https://publikace.nm.cz/en/file/d62f4bc6b9089327f6cb8a273bbb5d0b/31413/05_Acta%20MNP%20HL%201%E2%80%932.2022_STUDIE_Saktorova.pdf.