Voderady v zóne smrti

25.03.2015 14:21

 

 

 

Dravce pri J. Bohuniciach niekto otrávil!

 

 

 

Neslávnu prezývku "trojuholník smrti" dravých vtákov si vyslúžilo od ochranárov územie medzi obcami Voderady - Slovenská Nová ves - Majcichov, kde opakovane našli mŕtve dravce, naposledy otrávené jedom. O páchateľoch, ktorí trávením chránených zvierat porušujú zákon, hovoria ochranári len v náznakoch, lebo v ani jednom z doterajších prípadov neboli traviči usvedčení.
"Platí prezumpcia neviny, ale ja si myslím, že sú to ľudia, ktorým viac záleží na bežných druhoch zveri ako je bažant a zajac, než na chránených živočíchoch,"  povedal predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (ODnS) Jozef Chavko. Motívom by podľa Chavka mohla byť snaha o zvyšovanie stavov divej zveri. Ochranári žiadajú, aby ministerstvá životného prostredia, vnútra a pôdohospodárstva prípady trávenia dravcov efektívnejšie riešili.

Na margo rozmiestňovania jedovatých návnad povedal Jozef Vojtek z Ministerstva životného prostredia, že "pravdepodobne nejaký poľovník, ktorý sa zabudol v stredoveku, si myslí, že myšiaky sú schopné uloviť jarabicu alebo zajaca".

Posledný prípad sa stal nedávno pri Jaslovských Bohuniciach, kde našli 22 mŕtvych chránených dravcov na ploche jedného kilometra štvorcového a v ich blízkosti mäsové návnady s modro-fialovým sfarbením, typickým pre jed karbofuran. Medzi obeťami masakru boli štyri veľmi vzácne sokoly rárohy, šestnásť myšiakov lesných, jeden myšiak severský a jeden sokol myšiak. Podľa environmentálneho kriminalistu Mária Kerna z Prezídia PZ SR sa niekto pokúsil uhynuté dravce po otrávení ukryť. Lucia Deutschová z ODnS uviedla na tlačovej besede, že Štátny veterinárny ústav už predbežne potvrdil ochranárom otravu dravcov, i keď protokol o analýze vzoriek ešte nie je uzavretý.

Na otrávenie dravcov najčastejšie páchatelia používajú v súčasnosti už zakázaný jed karbofuran, zložku insekticídneho prípravku Furadan. Jed pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, dravce umierajú v krutých bolestiach a kŕčoch.

Celkovo na Slovensku za posledných sedem rokov páchatelia otrávili alebo zastrelili šestnásť orlov kráľovských, čo je pätina ich populácie u nás. "Tá hrozba je tak veľká, že môže dôjsť k priamemu vyhynutiu niektorých mrchožravých druhov dravcov, ako je haja červená, haja tmavá, ale môže to veľmi vážne ovplyvniť populácie orlov," skonštatoval Chavko. Teraz pripravujú projekt, ktorým chcú zabezpečiť monitorovanie istých území a získať tak prehľad, prípadne aj dôkazy o travičoch dravcov.

Polícia chce podľa Kerna prispieť k riešeniu problému vzdelávaním policajtov na obvodných oddeleniach, aby vedeli, ako robiť obhliadky takýchto nálezov. Kern zároveň vyzýva ľudí, ktorí si všimnú podozrivé aktivity, napríklad rozmiestňovanie návnad v prírode, aby to oznámili polícii. Pôsobiť chcú aj preventívne, aby verejnosť presvedčili, že trávenie je škodlivé, drahé a často zbytočné. "Časť tých protiprávnych aktivít je vyslovene z nevedomosti, časť z neodôvodnenej nenávisti a niektoré aktivity sa dejú vyslovene z historického omylu," uviedol Kern.

"Navrhneme rozhovory so Slovenským poľovníckym zväzom na túto tému a pokúsime sa nájsť riešenie", povedal zástupca MŽP Vojtek. Ministerstvo by chcelo podľa jeho predstaviteľa Ladislava Ambróža oživiť aj myšlienku tzv. Environmentálnej polície, ktorá by sa zaoberala trestnou činnosťou vo voľnej krajine.

S trávením a strieľaním dravcov majú problémy aj v okolitých štátoch, najviac sa túto činnosť darí potláčať v Rakúsku. Tam každý prípad vyšetruje polícia spolu s ochranármi a poľovníckym zväzom. Tento rok policajti cvičia psy, ktoré budú vyhľadávať nebezpečné návnady.

 

 

 

Zdroj: https://www.topky.sk/cl/10/440758/Dravce-pri-J--Bohuniciach-niekto-otravil-

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Kto trávi vzácne dravce?

 

 

 

Na Slovensku sa podľa ochranárov rozmohlo travičstvo operených dravcov. Všetky otrávené vtáky sa našli v poľovných revíroch. Poľovníci tvrdia, že nevedia, kto za tým môže stáť. Chytiť páchateľa je takmer nemožné.

V poľovníckom revíri neďaleko obce Voderady v okrese Trnava našli mŕtvu samicu orla kráľovského. Podľa viacerých znakov ide o otravu po konzumácii kontaminovanej návnady. Tento predpoklad potvrdia špeciálne analýzy.

Ochranári najnovšie našli mŕtvu samicu orla kráľovského v poľovnom revíri blízko obce Voderady v okrese Trnava, ktorá sa pravdepodobne otrávila kontaminovanou návnadou. Podobný prípad sa odohral len pred pár dňami v poľovnom revíri pri Veľkých Úľanoch, kde uhynul vzácny orliak morský vedľa návnady. Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku upozorňuje, že v lokalite Voderady ide už o tretieho otráveného orla kráľovského. Tie sa pritom považujú za najvzácnejší a najohrozenejší druh dravcov na našom území. Na Slovensku je ich už len do 30 párov.

Pytliakom podľa Chavka pri kynožení dravcov chýba motív. „Ich zaujíma pečienka či mäso zo zajaca alebo srny a nemajú nijaký dôvod vykladať otrávené návnady,“ hovorí. To však nemusí platiť v prípade poľovníkov, ktorí z nedostatku drobnej poľovnej zveri vinia dravce. „Je nelogické, aby poľovníkom niekto dával otrávené návnady do vlastného revíru a oni o tom nevedeli. Vždy však od nich dostávame odpoveď, že oni s tým nemajú nič spoločné, pretože majú radi prírodu,“ dodáva.

Štefan Deák z poľovníckeho združenia Gidra vo Voderadoch travičstvo zo strany poľovníkov vylučuje. „Orol napácha minimálne škody na drobnej zveri v porovnaní napríklad s líškou. Osobne som orly na tomto území videl a boli krotké. Chránili sme ich spolu s ochranármi, pretože ide o vzácneho vtáka. Z našich poľovníkov by si nikto nedovolil niečo také urobiť,“ hovorí. Kto by mohol mať záujem na usmrcovaní ohrozených dravcov, Deák nevie. „Z našich radov nikto k otrave nemá prístup. Ani neviem, či sa dá niekde kúpiť,“ uvažuje. Poukazuje aj na prípady, keď premnožené hlodavce trávia poľnohospodári a dravec ich náhodne skonzumuje. Podľa neho je tiež možné, že otrava neúčinkovala hneď a otrávený orol do ich revíru doletel z iného miesta, kde návnadu skonzumoval.

Chytiť a usvedčiť páchateľa je takmer nemožné. „Traviči väčšinou nastrieľajú holuby a do nich implantujú jedovatý karbofurán. Takto otrávené návnady potom vyhadzujú z auta na pole. Ak aj páchateľa s návnadami chytíte, môže pokojne povedať, že ich našiel,“ vysvetľuje Chavko. Pri zdanlivo neriešiteľnej situácii by mohla pomôcť inštalácia skrytých kamier a fotopascí alebo zakúpenie poľovných psov na vyhľadávanie zdochlín, kde by sa analýzou zistilo, či je prítomná otrávená návnada. V prípade obvinenia konkrétnej osoby hrozí za tento čin trest odňatia slobody až na osem rokov.

 

 

 

Zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/274788-krupincana-dostala-z-cadu-rodina-na-vlastnu-paest

 

 

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Vzácnych orlov ubudlo, ľudia ich trávia

 

 

 

Útočisko vzácneho orla kráľovského u nás sa mení na popravisko. Slovensko spolu s Maďarskom tvoria jedno z izolovaných miest v Európe, kde sa tento kriticky ohrozený druh vyskytuje, ale namiesto ochrany tu spolu s ďalšími chránenými dravcami nachádza záhubu.

Ľudia im kladú otrávené pasce a strieľajú ich. Polícia eviduje čoraz viac podobných prípadov, no doteraz nebol nikto potrestaný.

Zóna smrti chránených dravcov je v nížinatej oblasti pri Trnave a Jaslovských Bohuniciach širokej asi 40 kilometrov . „V priestore medzi obcami Voderady a Veľké Kostoľany pravidelne nachádzame otrávené dravce,“ hovorí Jozef Chavko, ornitológ so 40-ročnou praxou. Napríklad pri Malženiciach našli v jednom prípade 22 otrávených dravcov vrátane štyroch jedincov mimoriadne vzácneho sokola rároha.

Výrazný úbytok chránených druhov potvrdilo aj celoslovenské januárové sčítanie dravcov. Orol kráľovský už úplne vymizol z Trnavskej pahorkatiny a Podunajskej roviny. „V oblasti Malých Karpát zvyčajne hniezdilo šesť párov, teraz sú už len dva,“ hovorí Chavko. Ornitológovia napočítali aj menej myšiakov lesných.

Vtáčiu kriminalitu je ťažké dokázať, hovorí ochranár Chavko

Ľudí ženie k travičstvu a strieľaniu dravcov mýtus, že škodia. „Pripisujú im za vinu znižovanie stavov menšej zveri – zajacov či bažantov. To je však nezmysel, dravce sú užitočné,“ vysvetľuje Chavko. Myšiaky zbavujú polia drobných škodcov, orly kráľovské zas čistia prírodu od zdochlín. Ničenie dravcov môže podľa environmentalistov narušiť rovnováhu v prírode. Ak sa drobné hlodavce premnožia, poľnohospodári začnú používať viac chémie, ktorá sa môže dostať do potravín či pitnej vody.

Hoci ochranári aj policajti mená páchateľov v mnohých prípadoch poznajú, doteraz nebol nik obvinený. Nikoho totiž nepristihli priamo pri čine, ako kladie otrávené pasce. A dodatočne to je podľa policajta – špecialistu na environmentálnu kriminalitu – Mária Kerna ťažké dokázať. „Ide o špecifickú protiprávnu činnosť, miesto činu je v prírode, kde pomerne rýchlo zanikajú stopy o identite páchateľa. Chýbajú svedkovia alebo iné usvedčujúce dôkazy. Sú aj prípady, kde máme podozrenia na konkrétne osoby, avšak nie je dosť dôkazov.“ V prípade preukázania viny páchateľom hrozí za podobné činy osemročné väzenie.

V niektorých prípadoch padá podozrenie aj na poľovníkov. „Dohodli sa s pracovníkmi družstiev, kde nie je problém získať jedovaté chemikálie zo skladu s postrekmi. Otrávili návnady a rozhádzali ich po poli. Robili to len preto, aby zostalo čo najviac drobnej zveri, aby bolo na čo strieľať,“ prezradil poľovník s vyše tridsaťročnou praxou z okresu Nitra. Meno nechcel zverejniť z obavy pred pomstou od bývalých kolegov z poľovníckeho združenia. Keď začal upozorňovať na podobné prípady, začali sa mu vyhrážať a aj preto zo zväzu odišiel.

Výkonný riaditeľ Slovenského poľovníckeho zväzu Imrich Šuba pripustil, že sa medzi poľovníkmi nájdu takí, ktorí útočia na dravce. „Sám som mal v niektorých prípadoch podozrenie a informoval som políciu. Do dnešného dňa však tieto prípady neboli dotiahnuté.“ A kým to polícia neuzavrie a niekoho neobviní, zväz nemôže podľa neho proti takýmto členom zasiahnuť a vylúčiť ich zo svojich radov. Snažia sa priebežne robiť aspoň osvetu, nedávno sa podieľali napríklad na publikácii venovanej špeciálne dravcom.

Za úhynmi chránených vtákov sú však podľa Šubu neraz aj poľnohospodári. V okresoch Galanta, Šaľa či Dunajská Streda zahynuli desiatky dravcov kvôli pracovníkom fariem, ktorí nevedeli manipulovať s jedmi. Chceli síce zlikvidovať len hlodavce, no keďže jedy zle rozmiestnili, zahynuli tu aj dravce. Pri obci Lehnice takto vyhynuli takmer všetky jedince vzácneho sokola červenonohého.

 

 

Vtáčia kriminalita

  • počty orlov klesajú – v prípade orla kráľovského sa odhaduje, že v Európe zostalo už len 600 párov, z toho asi 40 na Slovensku
    • problém s obnovou – orlovi kráľovskému trvá niekoľko rokov, kým môže mať mladé, preto ak zahynie dospelý jedinec, obnova druhu sa výrazne spomalí
    • orly sa tiež kradnú – mláďatá orla kráľovského sa často kradnú z hniezd a používajú sa ako atrakcia na zámkoch, v roku 2009 na Záhorí neznámy páchateľ ukradol tri mladé z jedného hniezda, spoločenská hodnota orla je asi 2 000 eur, za mláďa sa na čiernom trhu platí 7 000 eur
    • 22 obetí – najrozsiahlejší prípad hromadnej otravy dravcov bol v roku 2009 pri Malženiciach, našli tu 16 myšiakov lesných, myšiaka severského, sokola myšiara a 4 jedince sokola rároha (na Slovensku hniezdi už len 40 párov)
    • 8 rokov väzenia – môže dostať páchateľ za podobný čin, potrestaný však zatiaľ nebol nik

 

 

Zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/173101-vzacnych-orlov-ubudlo-ludia-ich-travia

 

 

 

 

—————

Späť