Šport vo Voderadoch

 

V 30. rokoch 20. storočia pôsobil v obci Sportklub Voderada, ktorý pravidelne dostával ročnú finančnú podporu sto korún od obecnej správy. O jeho aktivitách však chýbajú bližšie informácie a klub sa postupne rozpadol.

Prvé futbalové ihrisko sa podľa pamätníkov nachádzalo v Hliníkoch, no v rokoch 1947 – 1948 ho nahradilo nové ihrisko, ktoré futbalistom slúži dodnes. Prerobené grófske sýpky bývalého „Ďula Majíra" slúžili ako šatne a boli využívané až do začiatku 21. storočia. V tom období patrili medzi najväčších futbalových nadšencov a organizátorov Vít Mrva a Ferdinand Pifko. Koncom 40. rokov organizovali športové podujatia aj zväzáci, ktorí hrali priateľské a turnajové zápasy. Tradičný futbalový turnaj sa hrával Na Ducha za účasti mužstiev zo Slovenskej Novej Vsi, Pavlíc a Veľkého Grobu.

Podľa kroniky bola v roku 1951 v obci založená organizácia Sokol, ktorej členovia sa venovali volejbalu, basketbalu, stolnému tenisu, hádzanej a hokeju. V rokoch 1953 – 1958 dosahoval významné úspechy hádzanársky oddiel pod vedením učiteľa Františka Reiffersa. Atletické súťaže a volejbal na celoslovenskej úrovni organizovala poľnohospodárska škola, čo dokumentuje Kronika pôdohospodárskych škôl Bratislavského kraja za roky 1945 – 1959.

Neskôr bola v obci založená Telovýchovná jednota (TJ) Družstevník Voderady, ktorej predsedom bol Róbert Orlický, tajomníkom Ivan Sedlák a pokladníkom Jozef Hanzel. Futbalový oddiel hral od 50. rokov v okresnej súťaži a v sezóne 1960/61 skončil na štvrtom mieste.

V 80. rokoch v obci krátky čas pôsobil oddiel karate pod vedením Teofila Kramára, ktorý ho založil spolu s niektorými bývalými členmi karate klubu Slovšport Trnava. Na ich tréningy občas zavítal aj vtedajší riaditeľ školy Ambróz Stúpala, ktorý im zdarma sprístupnil školskú telocvičňu. V obci bol aktívny aj tenisový a neskôr stolnotenisový oddiel, ktorý viedol zanietený hráč Vít Orešanský.

 

    Futbalové osobnosti z Voderád

 

Voderadský futbal reprezentovali aj hráči, ktorí sa presadili vo viacerých slovenských kluboch. Medzi najvýraznejšie osobnosti patrili Dezider Zatko, Justín Javorek, František Čambál, Štefan Mrva, Jozef Mrva, ako aj Daniel Benkovský a Daniel Dubovský – obaja účastníci 2. slovenskej ligy.

Najväčším menom v histórii voderadského futbalu je Peter Zelenský, jediný futbalista z našej obce, ktorý sa presadil v prvoligových kluboch. Futbalové základy si osvojil v rodnej obci, kde začal svoju cestu k profesionálnemu športu.

Od mladosti ho prezývali „Pico". Svoju prvoligovú kariéru odštartoval v Spartaku Trnava (1975 – 1979). Počas povinnej vojenskej služby hral za Duklu Banská Bystrica (1979 – 1981) a následne sa vrátil do Spartaka Trnava (1981 – 1982). V roku 1982 prestúpil do Bohemians Praha (1982 – 1988), čo mu verní trnavskí fanúšikovia „Bílích Andelóf" nedokázali odpustiť. Vždy keď hral Bohemians v Trnave, domáci fanúšikovia ho pri držaní lopty vypískali.

Ku koncu kariéry prestúpil do belgického klubu KAA Gent (1988 – 1989) a následne pôsobil v Rakúsku a Švajčiarsku. Svoju hráčsku kariéru ukončil v klube Slavoj Sládkovičovo v roku 1999.

V rokoch 1982 – 1984 štartoval Peter Zelenský 25-krát za reprezentáciu Československej socialistickej republiky. 

Po skončení aktívnej hráčskej kariéry sa vydal na trénerskú dráhu. Najvýraznejšie pôsobil v Spartaku Trnava, kde bol viackrát hlavným trénerom aj asistentom trénera. Okrem toho viedol viaceré slovenské kluby, ako MFK Dubnica, KFC Komárno či Slovan Duslo Šaľa. Jeho bohatá futbalová aj trénerská kariéra z neho robí najvýznamnejšiu športovú osobnosť pochádzajúcu z našej obce.


    Súčasní futbalisti

 

Aj v súčasnosti má voderadský futbal svojich úspešných zástupcov. Medzi nich patrí aj mladý futbalista Šimon Kozák, ktorý vyrastal vo Voderadoch a urobil prvé futbalové kroky za FK Voderady. Postupne si vybudoval stabilnú pozíciu v obrane a získal skúsenosti na viacerých úrovniach slovenského a zahraničného futbalu.

Už v mladom veku získal skúsenosti v akadémiách Spartaka Trnava a anglického Southamptonu, kde si osvojil moderné defenzívne princípy. Po pôsobení v slovenských kluboch, ako FC Petržalka a STK Šamorín, si vyskúšal aj zahraničné angažmány. V roku 2024 prestúpil do rakúskeho TSU Bramberg, kde sa v Salzburger Lige postupne etabloval v základnej zostave.
 

    Voderadský plavec na svetovej scéne

 

Hoci futbal má v obci dlhoročnú tradíciu, Voderady sa presadili aj v ďalších športoch. Medzi najvýraznejšie osobnosti patrí plavec Adam Halas, ktorý dosiahol množstvo úspechov na domácej aj medzinárodnej scéne.

Halas, deväťnásobný juniorský majster Slovenska a viacnásobný vicemajster v seniorskej kategórii, sa už v mladom veku predstavil na významných podujatiach – v roku 2015 na Majstrovstvách sveta juniorov v Singapure a o rok neskôr na Majstrovstvách Európy juniorov v Maďarsku. Jeho doménou sú 100 a 200 metrov polohové preteky.

Najvýznamnejší moment jeho kariéry prišiel v roku 2021 na Svetovom pohári v Budapešti, kde získal bronz na 100 m polohové preteky a časom 53,47 sekundy prekonal slovenský rekord. Tento úspech korunoval sériou výkonov, keď v priebehu ôsmich dní vytvoril až sedem národných rekordov. Adam Halas patrí medzi najvýznamnejšie športové osobnosti pochádzajúce z Voderád a úspešne reprezentuje slovenský šport.

 

 

 




Zdroj: Čambálová, Daniela a kol. Voderady 1243–1993. https://www.transfermarkt.com/peter-zelensky/profil/trainer/9479. https://www.transfermarkt.com/simon-kozak/leistungsdaten/spieler/485431. https://sportnet.sme.sk/futbalnet/clen/1268460. https://www.olympic.sk/ukazsa/adam-halas. https://www.voderady.sk/evt_file.php?file=11007. https://swimmsvk.sk/skoncil-sa-siesty-rocnik-kempu-dialkoplavcov-v-piestanoch. https://www.ta3.com/clanok/214777/sedem-narodnych-rekordov-za-osem-dni-plavec-adam-halas-je-vo-vynikajucej-forme. Redakcia Voderady Info.