
Brúsny kameň z voderadského vodného mlyna
Vodné mlyny predstavovali významný prvok hospodárskeho a technologického rozvoja vidieckych oblastí, pričom ich fungovanie bolo založené na efektívnom využití vodnej energie. Mlyn vo Voderadoch, nachádzajúci sa na okraji rozľahlého parku za kaštieľom Zičiovcov, bol súčasťou ich panstva a patril tomuto šľachtickému rodu až do konca druhej svetovej vojny.
Brúsny kamenný kotúč z voderadského vodného mlyna
Popri spracovaní obilia mlyn pravdepodobne zohrával dôležitú úlohu aj v údržbe pracovného náradia. Kľúčovým zariadením na tento účel bol brúsny kameň, masívny kotúč s centrálnou oceľovou oskou, priemerom 53 cm a hrúbkou 10 cm, ktorý sa používal primárne na ostrenie nožov a iného náradia potrebného pre mlyn a pravdepodobne i veľkostatok Zičiovcov. Rovnako na tieto účely bol pravdepodobne využívaný aj pre miestny panský kaštieľ.
Brúsny kamenný kotúč z voderadského vodného mlyna
Brúsne kamene boli nevyhnutnou súčasťou mlynov, keďže umožňovali udržiavať pracovné nástroje ostré a funkčné. Ich vyvážená zrnitosť a vysoká odolnosť voči opotrebeniu zabezpečovali precíznu úpravu rezných hrán.
Brúsny kamenný kotúč z voderadského vodného mlyna
Brúsny kotúč bol pevne ukotvený na robustnom ráme, pričom rovnomerné rozloženie tlaku na kotúč bolo výsledkom jeho precízneho vyváženia a stabilného upevnenia. Počas procesu brúsenia bol pravdepodobne neustále omývaný vodou, čo zabezpečovalo nielen optimálnu ostrosť náradia a chladenie kovových častí, čím sa predchádzalo ich poškodeniu, ale zároveň to prispievalo k zlepšeniu vlastností samotného brúsneho kameňa. Voda pomáhala odplavovať vznikajúce piliny a nečistoty, čím sa predlžovala jeho životnosť a zaručovala efektívnejšia úprava rezných hrán.
Hoci mletie vo vodnom mlyne vo Voderadoch je už minulosťou, tento brúsny kameň je cenným svedectvom remeselnej histórie obce.
Zdroj: www.vodnemlyny.sk. Redakcia VoderadyInfo. Archív Voderady Info: Súkromná zbierka, digitalizovaná pre redakciu.